
Poszter, vagy falnyomtatás?
Ha szétnézünk kicsiny országunkban, akkor láthatjuk, hogy az utóbbi időben kifejezetten hagyománya lett a plakát és/vagy poszter nyomtatásnak.
Mindkettőre többféle technológiai eljárás létezik méretük és mennyiségük függvényében. Poszter nyomtatás esetében többféle technológiáról beszélhetünk: ofszet gépes eljárásról, szitanyomásról, modern digitális technológiáról.
Az, hogy milyen hordozóra nyomtatunk befolyásolják a kész nyomatot. A vászon, ponyva, papír vagy fólia, mind-mind más hatást biztosítanak a poszternek, másképp láttatják a vizuális elemeket, más minőségi mutatót közvetítenek a befogadó felé. A papírra nyomtatás esetében a hosszú távú védelmet laminálással oldják meg, egy idő után viszont – kültéren – ezzel az eljárással védett nyomat is fakul.
Természetesen elismerjük, hogy a poszter nyomtatás modern, minőségi és pontos eljárás, amivel tökéletes képi, információs világot lehet teremteni, de vannak hátrányai a falnyomtatással szemben. (A cikk végén mindezeket számokban is érzékeltetjük.)
A poszter nyomtatást köti a nyomtató gép szélessége, így például egy 110 cm szélességű géppel egy 5 méter széles posztert több darabban kell kinyomtatni, és ez csak a nyomtatás része. Falra helyezéskor számítani kell a darabok tűpontos összeillesztésének problematikájával, a gyűrődésmentes felhelyezéssel, ami valljuk be, nem egy emberes feladat.
A ragasztás nehézségeivel is feltétlen számolni kell, hogy az lehetőleg első nekifutásra tökéletes legyen, ma már léteznek környezetbarát ragasztók is, így ez ebből a tekintetből pozitív.
Ám, amikor eljön az idő, hogy a posztert el kell távolítani, mert épp meguntuk, megsérült, elavult a rajta lévő információ, kifakult, ha kültéri poszterről beszélünk, eladtuk az ingatlant, cégprofil csere történt, vagy épp más igények léptek fel, akkor ismét nehézségeink támadhatnak.
Mert mind a poszter anyagának, mind a ragasztónak az eltávolítása a falfelület sérülésével jár, vagy, ha nem is sérüléssel, de mindenképp utókezeléssel, ahhoz, hogy újabb posztert ragaszthassunk rá, vagy egyéb módon hasznosítsuk a felületet.
Amennyiben a poszter nyomtatás mellett döntünk a 3D falnyomtatás ellenében, azzal is számolnunk kell, hogy a posztert nem feltétlen lehet azokra a felületekre felragasztani, – vagy csak kompromisszumok árán – ahova nyomtatni gond nélkül tudunk.
A poszter nyomtatás során a munkafolyamat előkészítése sokkal hosszadalmasabb, még digitális eljárással készített nyomatok esetében is, mint a falnyomtatás, előbbi esetében neked kell elmenned a nyomdába, utóbbi esetében a nyomda érkezik meg hozzád, és szemeid előtt történik meg a csoda.
Természetesen, létezik az az élethelyzet, amikor a poszter/plakát az ideális megoldás (pl. kültéri plakátok, az erre a helyre kialakított felületeken), és természetesen léteznek azok az anyagok, amelyek hosszú távon képesek a rájuk nyomtatott kép, grafika színét és állagát megőrizni, ezt nem vitatjuk.
Ám, ha 3D falnyomtatásról van szó, az eleganciájában, megjelenésében, minőségében és árában is nagyságrendekkel lekörözi a poszter nyomtatást.
Hidd el, nem a levegőbe beszélünk, jöjjön a matematika
Ha megnézzük a magyar piacot látható, hogy a nyomdák elhelyezkedésétől függően óriási változás van az árak tekintetében, így az alábbi összehasonlításhoz próbáltuk átlagolni a látott árakat és nem vettük figyelembe a csak A0-ás méretig posztert nyomtató cégeket, hisz ezek nem hasonlíthatók össze ezzel a technikával:
Jelenleg 1m2 kiváló minőségű poszter nyomtatásának az ára: 16-20.000 Ft+ÁFA közé tehető, és ezen költség természetesen nem tartalmazza a ragasztó, illetve a felragasztást végző szakember díját sem.
Ellenben a falnyomtatás, ahol semmilyen előkészület, további szakember, vagy anyaghasználat nem szükséges és gyakorlatilag kis túlzással korlátlan méretben kivitelezhető látható illesztés mentesen, a grafika bonyolultságától színétől függően 12-18.000 Ft+ÁFA/m2 áron érhető el.